СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ВІТЧИЗНЯНОГО РИНКУ ОЛІЇ СОНЯШНИКОВОЇ

Перейти вниз

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ВІТЧИЗНЯНОГО РИНКУ ОЛІЇ СОНЯШНИКОВОЇ

Сообщение автор Admin в Вт Фев 25 2014, 19:50

Міневич Г. Я., к.т.н.; Бульчак Ю. В.
ЛКА, м. Львів


СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ВІТЧИЗНЯНОГО РИНКУ ОЛІЇ СОНЯШНИКОВОЇ

У загальному обсязі виробництва олійних культур в Україні соняшник займає понад 90 %. Щорічний валовий збір постійно збільшується і у 2010 р. досяг рекордної цифри — 6,8 млн т. Країна ділить 1-2 друге місце в світовому рейтингу, забезпечуючи від 20 до 24% світового виробництва соняшнику. Україна, поряд із ЄС, Аргентиною, Туреччиною та Росією, входить до четвірки найбільших світових країн-виробників соняшникової олії (частка України за 2011/12 рік в світовому обсязі виробництва становить 23,3 %) та є головним експортером продукції соняшникового комплексу (рис. 1).

Рисунок 1 – Структура виробництва олії соняшникової у світі

На сьогоднішній день Україна займає друге місце у світі за експортом соняшникової олії. Однак слід зазначити, що у структурі експорту сира нерафінована олія становить 70 %, а олія у пляшках – 30 %, при чому вона, в основному, експортується до країн СНД. Сира соняшникова олія користується попитом також на Близькому Сході, досить великі обсяги Україна поставляє в країни Північної Африки та на Південь Європи, однією з провідних країн-покупців якої виступає Франція.
Але незважаючи на це існує ряд проблем, вирішення яких сприятиме збільшенню ефективності виходу українських товаровиробників на світовий ринок. Ці проблеми зокрема стосуються експортної інфраструктури. Значною проблемою є гармонізація українських стандартів якості до міжнародних (ISO), що сприяло б переходу вітчизняних учасників ринку до ведення справ з використанням уніфікованих контрактів FOSFA.
За рахунок введення державою експортного мита та індикативних цін на соняшникове насіння відбувся позитивний вплив на масложирову промисловість України, а саме: часткове заміщення експорту соняшникового насіння на продукцію більш глибокої переробки, пропозиція соняшникової олії збільшилася майже вдвічі, покращилися кількісні та якісні показники олійно-жирового комплексу.
Внутрішній ринок соняшникової олії протягом березня 2013 р. в ціновому істотних змін не зазнав, що було обумовлено відносно стабільною ціновою ситуацією на експортному ринку соняшникової олії на умовах поставки СРТ-порт. Активність торговельної діяльності оцінювалася учасниками ринку як невисока. Основна частина пропозицій соняшникової олії надходила від виробників маслоробного сектора за цінами в діапазоні від 9650 до 10000 грн/т EXW в залежності від обсягу партії, регіону, форми та умов оплати. Попит на внутрішньому ринку можна оцінити як невисокий, закупівельні ціни варіювалися в межах 9400-9550 грн/т EXW.
Враховуючи внутрішню та зовнішню кон’юнктури ринку головними причинами зниження ціни у квітні 2013 року стало:
- зниження світової ціни на соняшникову олію та сировину;
- зниження світової ціни на сою;
- збільшення пропозиції на світовому ринку;
- зниження попиту на українську соняшникову олію.
Враховуючи такі фактори як постійне збільшення населення планети та пріоритетність вирощування альтернативних олійних культур за рахунок скорочення виробництва соняшнику в основних країнах-продуцентах, треба сказати що Україна має не абиякі перспективи експорту соняшникової олії у майбутньому.

Список використаних джерел: 1.Акімова Т. А. Світова економіка, Акімова Т.А,;2010-566 с. 2.Статистичні дані і прогнози ринку соняшникової олії (Електронний ресурс):Режим доступу http://www.agropartner.info/list/ru/news; http://www.pigua.info. 3 Пластун С. І. Кон’юнктура світового ринку соняшнику // Вісник академії праці і соціальних відносин ФПУ. - 2011. - № 5 (Cool. - 210 с.
Admin
Admin
Admin

Сообщения : 129
Дата регистрации : 2014-02-25

Посмотреть профиль http://materialtovarzn.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения