СТАН СТАНДАРТИЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА ФТОРОПЛАСТОВИХ ВИРОБІВ

Перейти вниз

СТАН СТАНДАРТИЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА ФТОРОПЛАСТОВИХ ВИРОБІВ

Сообщение автор Admin в Вт Фев 25 2014, 19:58

Старченко С. І.
ЛКА, м. Львів


СТАН СТАНДАРТИЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА ФТОРОПЛАСТОВИХ ВИРОБІВ

Модель технічного регулювання, запроваджена в Європейському Союзі (ЄС), є найбільш ефективною для міжнародного співробітництва. Фундаментом створення та функціонування єдиного світового ринку є вільне переміщення товарів. Наявність в міжнародній торгівлі технічних бар'єрів створює перешкоди як для виходу української продукції на європейські та міжнародні ринки [1].
Одним з основних правових актів ЄС є директиви Нового підходу, які встановлюють основні вимоги щодо безпечності продукції, захисту здоров'я працівників та навколишнього середовища, а також методів оцінки відповідності, які є обов'язковими і яким має відповідати продукція, що виготовляється в державах ЄС. До директив розробляють європейські гармонізовані стандарти [2].
Україна також приймає заходи з метою інтеграції своєї економіки у європейський простір. Так, 16 травня 2008 року Україна стала 152 членом Світової Організації Торгівлі (СОТ) [4]. Україна зобов'язалася керуватися у першу чергу, міжнародними, а не національними і регіональними стандартами [3].
З прийняттям Верховною Радою законів «Про стандартизацію», «Про підтвердження відповідності», «Про метрологію та метрологічну діяльність», «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», національна система технічного регулювання почала адаптуватися до міжнародних, в першу чергу, європейських вимог. Основну увагу сконцентровано на впровадженні європейських директив «Нового підходу», гармонізації національних стандартів з міжнародними та європейськими. Європейські директиви впроваджуються в Україні в якості технічних регламентів [4].
Стосовно галузі виробництва фторопластових виробів, то на території України діють регіональні НД (ГОСТи) і технічні умови підприємств (ТУ). Ці НД не гармонізовані з міжнародними і крім того, мають власні недоліки, що обумовлює необхідність їх перегляду. Так, вимоги до політетрафторетиленового порошку (ПТФЕ) регламентує ГОСТ 10007-80 «Фторопласты. Технические условия». Цей нормативний документ має недоліки, що пов’язані з відсутністю показника «пресованості» порошку і «спеченості» виготовлених з нього заготовок, усадки стандартних зразків в різних напрямках пресування для кожної партії порошку; інформації про кількісний склад газових виділень під час спікання заготовок; заборони можливості змішування різних партій порошку для всіх марок. Також, його необхідно вдосконалити шляхом введення допусків по вмісту домішок у порошку ПТФЕ; регламентованого фракційного складу та насипної щільність порошку; додаткового коефіцієнту «газопропускання зразків по гелію» (для визначення міри монолітності структури фторопластових виробів); показника межі текучості при розтягуванні, модуля пружності при розтягуванні і стисненні, холоднотекучості і повзучості, зносостійкості; уточненого показника напруги при стисненні (зазначена його кількісна характеристика у розмірі 11,8 МПа зовсім не відповідає дійсності) і показника електричної міцності при змінному струмі для зразків, отриманих за різною технологією тощо [5].
ТУ на фторопластові вироби розробляються підприємствами самостійно. Цей процес також має негативні наслідки, адже ТУ мають відповідати національним стандартам, у нашому випадку це ГОСТам, які в свою чергу не відповідають міжнародним стандартам на фторопластові вироби. Це, як наслідок, визначає мінімальну конкурентоспроможність фторопластових виробів, що виготовляються в країнах СНД за не гармонізованими ГОСТами і ТУ, що обмежує ринки збуту цих виробів і може служити приводом заниження ціни.
Описана ситуація в сфері стандартизації фторопластових виробів породжує об’єктивну необхідність перегляду вітчизняних НД, з метою їх гармонізації з міжнародними вимогами. Так, основними міжнародними стандартами на фторопластові вироби є ISO 13000-1:2005 «Polytetrafluoroethylene (PTFE) semi-finished products -- Part 1: Requirements and designation» та ISO 13000-2:2005 «Polytetrafluoroethylene (PTFE) semi-finished products -- Part 2: Preparation of test specimens and determination of properties» [6, 7]. Ці НД містять вимоги до фторопластових виробів, показники якості і опис методик їх перевірки.
Цілком очевидно, що стандартизація фторопластових виробів застаріла і це лише питання часу, як довго українські виробники ще зможуть виробляти і продавати свою продукцію за діючими НД і, не менш важливо, кому потрібна буде така продукція? Сучасний ринок конкурентний і динамічний, який визначає певні правила, не прийняття яких, веде до виходу з гри. В нашому випадку, цими правилами є технічне регулювання.

Список використаних джерел: 1. Модель технического регулирования, введенная в ЕС [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.rbc.ua/rus/finance/show/model_tehnicheskogo_regulirovaniya_vvedennaya_v_es_yavlyaetsya_naibolee_effektivnoy_dlya_mezhdunarodnogo_sotrudnichestva_spetsialisty_06042010. – Назва з титулу екрану. 2. Про стан технічного регулювання в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://document.ua/pro-stan-tehnichnogo-regulyuvannja-v-ukrayini-nor11779.html. – Назва з титулу екрану. 3. Моніторинг ЗМІ станом на12.04.2010 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ukrcsm.kiev.ua/index.php/ru/2009-04-07-10-45-32/84-2009-04-07-10-42-32/382-2010-01-22-09-56-47. – Назва з титулу екрану. 4. Які обов'язки взяла Україна перед СОТ [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.pravda.com.ua/news/2008/02/5/3367850/. – Назва з титулу екрану. 5. Выгодны ли недостатки гост 10007-80 «фторопласт-4»? [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ftorpolymerdesign.com/качество-ф-4/а-так-ли-уж-выгодны-недостатки-гост-10007-80-«.html. – Назва з титулу екрану. 6. ISO 13000-1:2005 «Polytetrafluoroethylene (PTFE) semi-finished products -- Part 1: Requirements and designation» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.iso.org/iso/home/search.htm?qt=ISO+13000&sort=rel&type=simple&published=on. – Назва з титулу екрану. 7. ISO 13000-2:2005 «Polytetrafluoroethylene (PTFE) semi-finished products -- Part 2: Preparation of test specimens and determination of properties» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.iso.org/iso/home/search.htm?qt=ISO+13000-2%3A2005&published=on&active_tab=standards&sort_by=rel. – Назва з титулу екрану.

Admin
Admin
Admin

Сообщения : 129
Дата регистрации : 2014-02-25

Посмотреть профиль http://materialtovarzn.ukrainianforum.net

Вернуться к началу Перейти вниз

Вернуться к началу


 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения